interlibar u jokeru 2021

Interlibar u Jokeru

Godinama su Splićani mogli samo gledati događanja u Zagrebu „izdaleka“, a od 2017. im popularni knjižarski lanac donosi dašak sajmova „u njihovu butigu“

Studeni se u glavama običnih ljudi obično percipira kao tmuran, hladan i kišovit mjesec. No u glavama knjigoljubaca ovaj je mjesec jedna sasvim druga priča. Više od 40 godina zagrebački knjigoljupci, a i oni najzagriženiji iz ostalih gradova, pohodili su sajam Interliber, gdje su na jednom mjestu mogli naći knjige raznih izdavača sa šarolikim popustima. A od 2017. to mogu učiniti i Splićani, ali ovaj put i u svom gradu.

Iza manje verzije velikog zagrebačkog sajma, čiji je naziv čista igra riječima (Interlibar), stoji sve popularniji knjižarski lanac Hoću knjigu. Nakon kraha Algoritma 2017. hrabro su krenuli u osvajanje knjiškog tržišta, a posebno su se okrenuli jugu Hrvatske gdje se nalazi njihova druga po redu najveća knjižara i gdje su iste godine odlučili organizirati svoj sajam. Kako je do toga došlo pojašnjava voditeljica marketinga i komunikacija Hoću knjigu, Sanja Srdić Jungić.

„Prve godine osnivanja našeg knjižarskog lanca odlučili smo ne sudjelovati u Interliberu fizički, nego na dva drugačija načina. Prvi je bio omogućavanje popusta u svim Hoću knjigu knjižarama u sajamskom terminu, a drugi je bio organizacija vlastitog sajma u trgovačkom centru Joker gdje se nalazi naša knjižara. Iako smo s godinama i mi počeli sudjelovati u Interliberu, to je s naše strane više pokaznog nego prodajnog karaktera. Najam knjižara i djelatnike u istima plaćamo cijele godine, ne samo u sajamsko doba, pa nam je iznimno bitno da one dobro rade kroz cijelu godinu, uključujući i period sajmova, a ne da rasprodamo glavninu asortimana na sajmu, a onda ostatak godine muku mučimo kako redovno plaćati cijeli naš sustav i dobavljače“, započinje Srdić Jungić.

Njihov Interlibar prostire se na pedesetak kvadrata prizemlja trgovačkog centra Joker. Kvadraturom, naravno, ne konkurira najpoznatijem zagrebačkom sajmu, no Hoću knjigu to ne vidi kao problem. Nego – upravo suprotno.

„U samoj srži Hoću knjigu nalazi se želja da budemo najkvalitetniji, a ne najveći. Vidi se to i u samom broju naših knjižara, kojih je trenutno osam iako smo kroz godine imali puno upita za povećanje našeg lanca, a i u samoj ponudi naših knjižara. Poslujemo s više od 200 domaćih i stranih izdavača, a posebnu pažnju pridajemo i papirnom te darovnom asortimanu, koji čini oko 40% naše ukupne ponude. Poučeni iskustvom i ružnom situacijom u knjiškoj branši otprije par godina svakom projektu pristupamo s oprezom. Da, Interlibar se ne može ni usporediti s većim sajmovima, no ponuda najnovijih, najkvalitetnijih i najpopularnijih naslova na tako malom prostoru rezultira time da na splitskom sajmu radimo veći promet nego što to radimo u Zagrebu, gdje imamo dva do tri puta veći izlagački prostor. Dodatno, mnogi naslovi koji se iz nekog razloga nisu našli na samom našem sajmu mogu se pronaći u našoj knjižari koja se prostire na petstotinjak kvadrata, a u kojoj također vladaju sajamske cijene. To će ove godine biti i puno veća priča s obzirom na projekt Knjiga svima i svuda, koji se održava istovremeno s ovim sajmovima, pa je i ponuda popusta sveobuhvatnija“, dodaje.

I tako umjesto da prevrću jedne te iste naslove iz godine u godinu, koji se kite naljepnicama „Samo 5 kuna“ ili pak „90 posto popusta“, iz Hoću knjigu naglasak stavljaju na novitete i najprodavanije naslove. Na njihovom sajmu, koliko god bio mali, ima mjesta za svakog izdavača, zbog čega ih izdavačke kuće podržavaju s atraktivnim popustima koji se mogu naći na sajmu, ali i iz trgovačkog centra Joker, koji ih ohrabruje na proširenje.

„Planove za proširenje imamo već za sljedeću godinu; ove smo godine ponovili izgled i veličinu štandova od prethodnih godina zbog aktualne situacije s koronom, od koje ne znamo što očekivati. Zahvalni smo na velikoj podršci naših partnera – dobavljača te trgovačkog centra Joker – te vjerujemo da će sajam bez obzira na trenutnu lošu situaciju biti uspješan. Sigurnost u to nude nam i već prokušane zaštitne mjere trgovačkog centra, a nadamo se da ćemo u sljedećoj godini vratiti i događanja na naš sajam te i dalje predstavljati lokalne i internacionalne autore splitskoj publici“, završava Sanja Srdić Jungić.

Neka ova 2021., službeno proglašena Godinom čitanja, završi kako joj i priliči – s hrpom novih naslova za čitanje u nadolazećem zimskom periodu. Interlibar svoja „vrata“ otvara 11.11., a traje sve do 21.11.

IZDVOJENI HIT NASLOVI

  • Mračna kći, Elena Ferrante, Profil, 119,00 (stara cijena) – 105,00 (nova cijena)
  • Dina, Frank Herbert, Egmont Puls, 149,00-119,20
  • Mesija Dine, Frank Herbert, Egmont Puls, 129,00-103,20
  • Djeca Dine, Frank Herbert, Egmont Puls, 129,00-103,20
  • Božanski car Dine, Frank Herbert, Egmont Puls, 149,00-119,20
  • Damin gambit, Walter Tevis, Fokus komunikacije 129,90-105,00
  • Horror Vacui, Staša Aras, Hena com 129,00-103,20
  • Čovpas, Dav Pilkey, Mozaik knjiga, 99,00-90,00
  • Čovpas i Micko Kid, Mozaik knjiga, 99,00-90,00
  • Čovpas: Priča o dva grada, Mozaik knjiga, 99,00-90,00
  • Čovpas: Pušten s lanca, Mozaik knjiga, 99,00-90,00
  • Dah, James Nestor, Planetopija, 135,00-105,00
  • Sinovi, kćeri, Ivana Bodrožić, Hermes, 129,00-110,00
  • Male žene, knjiga prva, Louisa May Alcott, Znanje, 79,00-70,00
  • Male žene, knjiga druga, Louisa May Alcott, Znanje, 79,00-70,00
  • Puding od vanilije, Vedrana Rudan, VBZ, 99,00-89,10
  • Stare duše ne stare: Um, Ingrid Divković, Stilus, 119,00-109,00